Egy kiszivárgott és a Reuters tudomására jutott, április 13-án kelt Európai Bizottság-i tervezet az Internet-szolgáltatókra (ISP - Internet Service Provider) hárítaná a "kalózkodás elleni harc" ellenőrző szerepét.
Vagyis a szolgáltatónak folyamatosan figyelnie (Erről mi is jut eszünkbe?) illetve ellenőriznie kellene, hogy ügyfele végez-e kalózkodásra utaló, ezért feltehetőleg illegális tevékenységet a hálózatán.
Pár éve ezt Amerikában is megpróbálták. Nem sikerült.
Az infrastrukturális követelményektől tekintsünk el.
Ez ugyanis kizárólag a szolgáltató problémája, oldja meg, ahogy akarja illetve tudja.
Hogy a beruházási költségeket ki vállalja - nem is kérdés, hogy a végfelhasználó, hiszen előbb-utóbb beszivárog a plusz költség a díjakba.
De nem ez a legnagyobb aggály, vannak sokkal nehezebb kérdések is.
Mi illegális?
Kérdés például a figyelendő tevékenységek köre. A különösen illegális dolgokkal (például gyermekpornográfia) nem kell jobban foglalkozni, mint korábban, mert ezeket eddig is vadászták.
De ha valaki letölt egy .MP3, .AVi, ne adj' isten, CD/DVD .ISO állományt, az rögtön gyanús? És a .torrent-tel mi van - az már tuti találat, mert biztosan illegális? Ezen a ponton el is akad a folyamat, lévén minden valamirevaló torrent-kliens tud titkosított adatátvitellel kommunikálni, ekkor pedig "szerencsétlen" szolgáltató csak azt tudja, hogy valami történik, de hogy pontosan mi, arról fogalma sincs.
Apropó, file-név. Automatikusan eddig a pontig szűrhető a tevékenység. De ehhez is folyamatosan frissített feketelista kell(ene), az illegálisnak minősített nevekkel. (Fehérlista ugye alapból nem lehet, mert az gyakorlatilag egyenlő lenne a feltétel nélküli korlátozással.) Kérdés: Ki és mi alapján fogja elkészíteni és karbantartani a feketelistát? Probléma: Pofon egyszerű kijátszani, akár egyetlen karakternyi különbséggel, és ezt lekövetni gyakorlatilag lehetetlen. Ha pedig el sem jut a szűrésig vagy a szűrő nem tud vele mit kezdeni, mert valamilyen külső proxy-n és/vagy titkosítva (SSL) keresztül megy, akkor tényleg nincs miről beszélni.
Megvan! A letöltött file-ok tartalmát kell figyelni. Ehhez - szolgáltatóként - csak kell egy osztálynyi (osztagnyi?), rendszergazda-kinézetű ürge, akiknek a vibráló fénycsöves félhomályban napi három pizza-kóla kombó és egy (két) doboz cigi elfogyasztása közötti szünetekben az a feladata, hogy nézegesse, mit töltenek a userek. Az akkor pontosan mennyi (bér)költség? Mert automata nem fogja hallgatni a zenéket meg nézni a filmeket.
És persze a legnagyobb dilemma: Ezeknek a feladata az elkövetés megakadályozása vagy (fel)jelentése lesz? Mert ugye nagyon nem mindegy - ha már letöltöm a cuccot, meglehetősen türelmetlen leszek kivárni, mire eldöntik, hogy szabad-e. Technikailag meg hogyan oldják meg - ha el akarok indítani egy letöltést, akkor addig nem kapok adatot, amíg a hozzáférés-szolgáltatóm magához le nem töltötte és "be nem vizsgálta", vagy megvárja, míg letöltöm (elkövetem), és utána feljelent? A tárhely-szolgáltatókat meg el lehet felejteni - ezek ugyanis vagy magánszemélyek otthoni gépei, akik nem fogják disztingválni a tőlük vihető tartalmat, vagy az EU-n (és törvényein) kívül eső szerverek, amik üzemeltetői nyilvánvalóan nem fognak szűrésbe beruházni.
Hagyjanak már
Vagy mi lesz, ha az embert a szolgáltatója folyton felnyomja? Vagy csak egyszerűen nem jön a legális adat sem, mert valahol-valaki úgy gondolta, hogy illegális. Ezt eldönteni - és ítélkezni - nem a bíróság dolga?
Ma, amikor évi száz forintért simán szolgáltatót vált az egyszeri felhasználó, komolyan ki kell tenni még ennek is?
Nem azzal kellene foglalkozni, hogy egyszerűen ne érje meg a kalózkodás? Nem, nem a büntetésekre gondolok. Hanem arra, hogy tizenöt év múltán a kalózkodás visszaszorítása ellen lobbizó kiadóknak tudomásul kell(ene) vennie, hogy úgyis felkerülnek az Internetre a féltve őrzött műveik, akkor tehát azzal foglalkozzanak inkább, hogy ezt megoldják (végre) kisebb de egészséges haszonnal. A több évtizedes extraprofitot és az ennek elkeseredett fenntartásáért született vadhajtásokat, mint az adathordozó- vagy az Internet-adó meg tessék (végre) elfelejteni.